Späť na Starostlivosť o deti

Ako vyvážiť prostredie svojho dieťaťa – nadmerná stimulácia.

6 min.
Ako vyvážiť prostredie svojho dieťaťa – nadmerná stimulácia.

Novorodené dieťa je v skutočnosti úplne bezmocné stvorenie, ktoré je úplne závislé od nás. Novorodenci bez našej starostlivosti jednoducho nedokážu prežiť.

Výsledkom je, že ich správanie vo vás (a ostatných dospelých okolo vás) vzbudzuje emócie, ktoré vás prinútia robiť rôzne veci pre nich. Vďaka týmto emóciám sa do svojho dieťatka zamilujete (vidíte sa v ňom) a budete ho chcieť objímať, chrániť, starať sa oň nepretržite a niekoľkokrát za noc sa zobudiť s úsmevom, bez ohľadu na to, ako ste vyčerpaní.

Keďže však malé deti nie sú narodené so schopnosťou povedať presne to, čo potrebujú, môže byť ťažké zistiť, čo chcú. Je teraz hladné alebo možno unavené? Chce byť na rukách alebo ticho ležať samé? Je okolo neho príliš veľa stimulujúcich prvkov alebo je ich málo? Potrebuje, aby sme odstránili hračky alebo ich len vymenili?

Dieťa určite potrebuje stimuláciu, aby rástlo a rozvíjalo svoje zmysly (zrak, sluch, čuch, chuť, dotyk a pod..), jeho emócie a kognitívne schopnosti. Mnoho rodičov si však mylne myslí, že „čím viac stimulov, tým lepšie“, za predpokladu, že viac hračiek znamená väčší rozvoj, viac farieb znamená väčšiu stimuláciu. Milí rodičia, vo väčšine prípadov je to presne naopak – menej je viac! Čo to znamená? Ponuka malého množstva niečoho môže byť pre deti oveľa prospešnejšia ako prílišná ponuka. Napríklad príliš farebná, preplnená hracia podložka s mnohými funkciami môže deťom znemožniť sústrediť sa na jednu z týchto funkcií. Pokojnejšia hracia podložka s menším počtom prvkov a výraznejšími, oddelenými funkciami môže deťom uľahčiť sústredenie a skúmanie. Vaše dieťa určite potrebuje stimuláciu, ale to neznamená, že potrebuje neustálu, bohatú a intenzívnu stimuláciu. Okrem momentov, kedy potrebuje ticho, potrebuje miernu stimuláciu, ktorá mu umožní spracovať všetky podnety, ktoré dostal. Ale predovšetkým potrebuje úroveň stimulácie, ktorá je prispôsobená jeho konkrétnym potrebám a preferenciám.

Čo je to nadmerná stimulácia?

Nadmerná stimulácia je situácia, v ktorej dieťa zažíva viac podnetov – zážitkov, vnemov, zvukov alebo aktivít -, ako je schopné zvládnuť. Každé dieťa je v tomto ohľade iné. Dokonalá úroveň stimulácie pre jedno dieťa môže byť pre druhé príliš veľa a veci, ktoré stresujú jedno dieťa, môžu pre druhé skutočným relaxom. Bez ohľadu na to, aká je ideálna úroveň stimulácie, každé dieťa a človek môžu dosiahnuť bod, v ktorom je toho príliš veľa a on alebo ona už nie sú schopné regulovať prežívanú stimuláciu. Keď dieťa prežíva tento druh „preťaženia“, vznikajú negatívne emócie, ako napríklad úzkosť, strach, hnev atď. To spôsobuje, že jeho správanie je menej organizované a logické a výrazne narúša jeho schopnosť efektívne sa vyrovnať so situáciou. Také dieťa môže dlho plakať, pohne hlavou, aby vyjadrilo svoje odmietnutie účasti alebo dokonca odmietnutie zvyčajne vítanej formy stimulácie, ako je objatie alebo ponuka hrať hru. Našou úlohou ako rodičov a opatrovateľov je zistiť, kedy naše deti dosiahnu tento druh zmyslového preťaženia. Potrebujeme organizovať prostredie našich najmenších spôsobom, ktorý mu pomôže zvládnuť stimuláciu okolo neho a čo najlepšie ju regulovať v akejkoľvek fáze vývoja.

Známky nadmernej stimulácie dieťaťa:

  • Odvráti hlavu.
  • Pôsobí rozrušene alebo unavene – pomrnkáva, zíva.
  • Plače spôsobom, ktorý je ťažké upokojiť. Plač bude mať rôznu intenzitu a trvanie.
  • Zaspáva, aj keď nie je čas, aby si zdriemlo.
  • Naťahuje telo, máva rukami, kope, zatína päste.
  • Správa sa akoby bolo hladné aj keď hladné nie je.

Známky nadmernej stimulácie starších detí:

  • Nervozita a sťažovanie sa.
  • Od hnevu a plaču sa vrhajú na podlahu.
  • Plačú bez toho, aby dokázali vysvetliť, čo sa deje.
  • Odmietnutie vykonávať jednoduché, každodenné úlohy.

Čo môžete urobiť na upokojenie nadmerne stimulovaného dieťaťa?

Existujú rôzne veci, ktoré môžete urobiť, aby ste svojmu dieťaťu pomohli, keď si všimnete, že prežíva nadmernú stimuláciu.

Upokojenie nadmerne stimulovaného dieťaťa:

  • Zmeňte prostredie. Ak ste napríklad na hlučnom mieste, vezmite ho niekam do ticha a pohody.
  • Zaistite, aby bolo prostredie dieťaťa jemné, jemné farby a striedme vizuálne podnety.
  • Hovorte potichu, mäkkým a pomalým spôsobom rozprávania.
  • Niektoré deti môžu byť upokojené objatím, hojdaním alebo uložením do detského nosiča, zatiaľ čo iné deti reagujú na objatie negatívne, keď sú preťažené.
  • Znížte úroveň stimulácie – stlmte alebo vypnite televízor, stlmte svetlá.
  • Znížte počet podnetov, napríklad na hracej podložke nenechajte visieť viac ako 2-3 hračky. 

Upokojenie nadmerne stimulovaného väčšieho dieťaťa:

  • Ak je to možné, zmeňte prostredie a vezmite ho niekam na pokojné a známe miesto.
  • Znížte hladinu hluku a diania okolo vášho dieťaťa. Vypnite televízor, stlmte svetlá, vezmite ho do svojej izby alebo ho držte blízko seba, ak mu to pomôže upokojiť sa.
  • Skúste svojmu dieťaťu pomôcť slovami opísať, čo prežíva. Povedzte: „Vidím, že ťa niečo trápi“ alebo „Myslím, že potrebuješ chvíľu pokoja“.
  • Objímte a hladkajte svoje dieťa.
  • Sadnite si s dieťaťom a vyberte si spoločnú aktivitu prečítajte si príbeh, zaspievajte pieseň. Akonáhle sa upokojí, dajte mu šancu hrať sa samé.

Ako môžem prispôsobiť úroveň stimulácie tak, aby vyhovovala špecifickým potrebám môjho dieťaťa?

Každé dieťa je iné, takže neexistuje žiadna odpoveď na otázku: „Koľko stimulácie je správne množstvo stimulácie?“. Jedno dieťa bude považovať 3 hračky za zdrvujúce, zatiaľ čo iné dieťa bude potrebovať množstvo hračiek, ktoré ponúkajú značnú spätnú väzbu, aby ho to stále zaujímalo. A nejde len o rôzne deti s rôznymi vlastnosťami – vaše vlastné dieťa môže mať ráno jednu ideálnu úroveň stimulácie a večer úplne inú úroveň. Nechajte teda svoje dieťa viesť cestu a naučte sa čítať znamenia, ktoré ponúka, aby vyjadrilo, ako sa cíti.

Nájdenie správnej úrovne stimulácie:

  • Uistite sa, že vášmu drobčekovi nič neprekáža – jeho plienka je čistá, oblečenie má pohodlné a nie je mu ani príliš teplo/zima.
  • Nechajte svoje dieťa hrať sa napríklad na hracej podložke a ukážte mu dve zavesené hračky. Pozrite sa, ako reaguje. Ak signalizuje, že je mu to nepríjemné, odstráňte jednu hračku a zistite, či to má nejaký vplyv. Ak vaše dieťa na hračky vôbec nereaguje, skúste pridať ďalšie hračky alebo použiť hračky, ktoré ponúkajú zvukovú odozvu.
  • Zavádzajte jemnejšie druhy podnetov, ako je tichá hudba alebo hračky s pokojnejšou farebnou schémou.

Účinok prebiehajúcej nadmernej stimulácie

Je dôležité mať na pamäti, že občasná nadmerná stimulácia nemá dlhodobý účinok, ale neustála nadmerná stimulácia, ktorá vystavuje dieťa neustálemu tlaku intenzívnej stimulácie, môže mať vplyv na jeho fyzický, kognitívny a emocionálny vývoj. Nadmerná stimulácia môže spôsobiť, že svet bude pôsobiť ako zdrvujúce, nebezpečné a ohrozujúce miesto, a môže spôsobiť, že sa dieťa uzavrie do seba – obranný mechanizmus. Na rozdiel od dospelých, ktorí môžu organizovať a ovládať stimuláciu vo svojom okolí a prispôsobiť ju svojim preferenciám – znížiť hlasitosť, opustiť hlasnú miestnosť atď. deti sú úplne závislé na prostredí, do ktorého ich vkladáme. Malým deťom chýba schopnosť vyrovnať sa so zážitkom samotnej nadmernej stimulácie a nemoderovanej stimulácie a pre deti je ťažké nám dokonca len dať vedieť, že sú príliš stimulované.

 

Prvý rok vášho bábätka.
Mohlo by vás zaujímať
Prvý rok vášho bábätka.
Príručka pre rodičov – ako sa starať o pokožku dieťaťa?
Príručka pre rodičov – ako sa starať o pokožku dieťaťa?
Pokožka dojčiat a malého dieťaťa je veľmi jemná, citlivá a odlišná od pokožky dospelého človeka. Až okolo 2-3. rokov veku dieťatka, začína pripomínať zrelú pokožku, aj keď je stále jemná.
3 min.
Príručka pre rodičov – ako sa starať o pokožku dieťaťa?
Príručka pre rodičov – ako sa starať o pokožku dieťaťa?
Pokožka dojčiat a malého dieťaťa je veľmi jemná, citlivá a odlišná od pokožky dospelého človeka. Až okolo 2-3. rokov veku dieťatka, začína pripomínať zrelú pokožku, aj keď je stále jemná.
3 min.